Polfoto 2003

Czwartek, 28.03.2024
Login |  Napisz do nas Strona główna  |  Festiwal Polfoto 2005  |  Historia Polfoto  |  Archiwum  |  Kontakt
Polfoto 2003
Polfoto 2003
Galeria Foto
Zaproszenie
Zgłoszenia
Uczestnictwo
Program pobytu
Wystawcy
Plan stoisk
Seminaria
Wystawy
Dojazd
Wracamy do źródeł
Email

SEMINARIA

Zgodnie z tradycją Międzynarodowych Targów Fotografii i Obrazu Polfoto w Międzyzdrojach organizatorzy targów wraz z redakcją miesięcznika FOTO proponują cykl seminariów i diaporam poświęcony różnorodnej tematyce fotograficznej.
Najobszerniej reprezentowana jest tutaj tematyka związana z szeroko rozumianą fotografią cyfrową zarówno w zakresie sprzętu,usług jak i zagadnień teoretycznych.
Jesteśmy przekonani, że każdy z Państwa znajdzie coś interesującego dla siebie a publikowane poniżej krótkie opisy poszczególnych seminariów pomogą w dokonaniu wyboru. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Czwartek 03.04.03r, Sala A

Sala A 03.04.03r g. 10:30 - 11:45
"Współpraca aparatów cyfrowych z błyskowymi lampami zewnętrznymi (studyjnymi)"
Zdzisław Płonka i Tomasz Pijanowski ("Benefit")
Omówienie zasad współpracy aparatów cyfrowych z zewnętrznymi żródłami światła - lampa błyskowa, lampy studyjne. Błysk pomiarowy i błysk wiodący. Przystawka do wyzwalania lamp błyskowych i studyjnych niezależna od producenta aparatu i lamp studyjnych. Synchronizacja aparatu na dowolnym błysku i wpływ świateł na zarejestrowane zdjęcie. Współpraca zestawu aparat cyfrowy - drukarka termosublimacyjna - (komputer) do szybkiego wydruku zdjęć.

Sala A 03.04.03r g. 12:00 - 13:45
"Warsztat pracy artysty fotografika komputerowego Jerzego Kośnika"

  • Jak powstaje fotografia komputerowa
  • Praktyczna obróbka zdjęć cyfrowych
  • Programy komputerowe dla tworzenia nowych fotografii
Autor zaprezentuje powstawanie konkretnego obrazu cyfrowego i wyjaśni tajemnice jego tworzenia.
("Twój Magazyn Fotograficzny" i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych)

Sala A 03.04.03r g. 14:00 - 15:15
"Metoda stykowego naświetlania zdjęć - Contact PrintingTM jako najnowszy kierunek rozwoju technik obrazowania w minilabach cyfrowych."
Jacek i Maciej Witalińscy ("Labnet +")
Prelegenci przedstawią aktualne trendy w technikach naświetlania zdjęć cyfrowych. Zaprezentują także różne warianty zastosowania metody Contact PrintingTM przez producentów profesjonalnych urządzeń fotograficznych na świecie.

Sala A 03.04.03r g. 15:30 - 16:30
"Szkoły fotograficzne w Polsce"
Roman Buchaniewicz (założyciel Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego PHO-BOS i Wyższego Studium Fotografii afa, Wrocław)
Przegląd istniejących szkół fotograficznych w Polsce z uwzględnieniem profilu nauczania, warunków przyjęcia i wymaganiami wewnętrznymi danej uczelni.
Autor udostępni bezpłatnie uczestnikom seminarium opracowanie własnego autorstwa, wydane we współpracy z czasopismem POZYTYW, zawierające aktualne dane na ten temat oraz przedstawi swój komentarz na o ogólnej sytuacji szkolnictwa fotograficznego wszystkich szczebli w Polsce.

Czwartek 03.04.03r, Sala B

Sala B 03.04.03r g. 10:30 - 11:15
"Monitoring procesów obróbki chemicznej barwnych materiałów fotograficznych"
Piotr Nowak i Agnieszka Drobnik (Zakład Fototechniki Politechniki Wrocławskiej)
W dobie technologicznych zmian związanych z digitalizacją tradycyjnych technik fotograficznych, zagadnienia diagnostyki i regulacji procesów chemicznej obróbki barwnych materiałów fotograficznych nabrały bardziej wyraźnego, czasem odmiennego niż dotychczas charakteru. Wysoka jakość cyfrowych technik obrazowania stawia jakościowo nowe wyzwania technologii obróbki chemicznej, której ważnym elementem jest zapewnienie ciągłej i bezawaryjnej eksploatacji procesów na bardzo wysokim poziomie jakości. Problemy zapewnienia jakości, jak również elementy skróconego systemu kontroli i regulacji procesów obróbki chemicznej barwnych materiałów negatywowych i pozytywowych będą omówione na przykładzie standartowych procesów typu C-41 i RA-4.

Sala B 03.04.03r g. 11:30 - 12:15
"Techniki szlachetne w fotografii ze szczególnym uwzględnieniem technik gumowych"
Konrad Pollesch
Wymyślona z końcem XIX-wieku technika gumowa była w owym czasie dla artystów znudzonych perfekcyjną "technicznością" fotografii, odskocznią do tworzenia prac mających możliwość ręcznego ingerowania w powstający obraz fotograficzny. Obecnie kiedy większość odbitek powstaje w wyspecjalizowanych laboratoriach fotograficznych i do rzadkości należą odbitki wykonane przez fotografa osobiście, technika gumowa stwarza możliwość wykonywania odbitek unikatowych, niepowtarzalnych z piętnem ręki artysty co w dobie powstawania galerii sprzedających fotografie i coraz bardziej rozwijającego się rynku kolekcjonerskiego ma znaczenie wyjątkowe. Konrad Pollesch przywrócił do łask tę trochę już zapomnianą, bardzo pracochłonną technikę, która ma obecnie w Polsce wielu wspaniałych twórców.

Sala B 03.04.03r g. 12:30 - 14:00
"Rejestracja obrazu obiektów astronomicznych obserwowanych przez przyrządy optyczne"
Marcin Górko i Leszek Grala ("Benefit")
Podczas seminarium omówiona zostanie budowa przyrządów optycznych oraz znaczenie ich podstawowych parametrów technicznych dla jakości otrzymanego obrazu.
Przedstawione zostaną także akcesoria umożliwiające fotografowanie obiektów astronomicznych z wykorzystaniem teleskopu, lub ich rejestrację na video i w komputerze.

Sala B 03.04.03r g. 14:15 - 15:15
"Praktyczne porady dotyczące odpadów i chemii w laboratorium fotograficznym"
Marek Kucia ("Tetenal Polska") i Wojciech Majewski ("PMS Bartnicki")
Rok 2002 wniósł szereg zmian w regulacjach prawnych dotyczących preparatów niebezpiecznych w tym chemii fotograficznej oraz odpadów opakowaniowych. Przepisy te nałożyły nowe obowiązki zarówno na laboratoria, firmy handlowe i importerów. Tym samym dały wiele powodów do ich ukarania. Zdecydowanie zwiększono rangę inspekcji kontrolujących i sposoby egzekucji kar. W trakcie seminarium pokażemy co konkretnie zrobić aby uniknąć grzywny lub wstrzymania działalności laboratorium. Zapewnimy niezbędne materiały informacyjne i wzory dokumentów ale wyłącznie uczestnikom seminarium. Mamy również kilka wskazówek dla firm handlowych.

Piątek 04.04.03r, Sala A

Sala A 04.04.03r g. 10:15 - 11:00
"Nowoczesna technika cyfrowa w pracy fotografa zawodowego"
Jacek Nestorowicz ("Faxon Professional" )

  • wszystko za pomocą dotyku - specjalizowany komputer fotograficzny
  • sprostać każdej usłudze
  • praca w studio i poza nim

Sala A 04.04.03r g. 11:15 - 12:00
"Nowa generacja sprzętu dla profesjonalnego studia cyfrowego na przykładzie nowości z Photokiny"
Robert Karski (Kodak Polska)
Szczególna uwaga zostanie poświęcona nowym profesjonalnym aparatom cyfrowym oraz nowym rozwiązaniom w dziedzinie druku termosublimacyjnego. Zarówno zainteresowani unowocześnieniem fotograficznego studia stacjonarnego, jak i tworzeniem cyfrowego studia przewoźnego, znajdą cos dla siebie

Sala A 04.04.03r g. 12:15 - 13:45
"Warsztat pracy artysty fotografika komputerowego Jerzego Kośnika"

  • Jak powstaje fotografia komputerowa
  • Praktyczna obróbka zdjęć cyfrowych
  • Programy komputerowe dla tworzenia nowych fotografii
Autor zaprezentuje powstawanie konkretnego obrazu cyfrowego i wyjaśni tajemnice jego tworzenia.
("Twój Magazyn Fotograficzny" i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych)

Sala A 04.04.03r g. 14:00 - 14:45
"Dokumentacja konserwacji malowideł ściennych w Srebrnej Pagodzie - Phnom Pehn (Kambodża), 1977, 1978" wykład + przeźrocza
Jerzy Nysler (wykładowca Wyższego Studium Fotografii afa, Wrocław)
Dokumentacja fotograficzna prac konserwacyjnych wykonywana na zlecenie UNESCO , podczas okupacji Wietnamczyków . Ratowanie największego zabytku Kambodży (wielkość malowideł - wys.3 m. dł. 620 m.), który uległ zniszczeniu wskutek działań "Czerwonych Kmerów".

Sala A 04.04.03r g. 15:00 - 16:30
"Rejestracja obrazu obiektów astronomicznych obserwowanych przez przyrządy optyczne"
Marcin Górko i Leszek Grala ("Benefit")
Podczas seminarium omówiona zostanie budowa przyrządów optycznych oraz znaczenie ich podstawowych parametrów technicznych dla jakości otrzymanego obrazu.
Przedstawione zostaną także akcesoria umożliwiające fotografowanie obiektów astronomicznych z wykorzystaniem teleskopu, lub ich rejestrację na video i w komputerze.

Piątek 04.04.03r, Sala B

Sala B 04.04.03r g. 10:30 - 11:30
"Przyszłość fotografii - światłoczułe materiały czy zapis cyfrowy?"
Waldemar Koczewski (wykładowca Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego PHO-BOS, Wrocław, współwłaściciel agencji reklamowej, były dziennikarz)
Rozważania na temat kierunku zainteresowań rynku z jednej strony oraz rozwoju technologii z drugiej strony; ilustrowane zdjęciami.

Sala B 04.04.03r g. 11:45 - 12:45
"Konkretne sposoby poprawy jakości obróbki w minilabie"
Marek Kucia ("Tetenal Polska")
W Polsce większość światłoczułych materiałów fotograficznych obrabiana jest w minilabach. Minilaby te w wielu przypadkach pracują na niskim poziomie jakościowym. Stwierdzono, że laboratoria które po raz pierwszy dokonały kontroli obróbki przy użyciu stripów pracują daleko poza limitami tolerancji. Większość laboratoriów takiej kontroli nie sprowadzi. W sytuacji gdy laboratoria konkurują z minilabami cyfrowymi gwarantującymi lepszą kontrolę i optymalizację procesu oraz laboratoriami przemysłowymi, jakość obróbki bezpośrednio rzutuje na uzyskiwane efekty a w niektórych przypadkach może zdecydować o dalszej przyszłości zakładu fotograficznego.
W trakcie seminarium przedstawimy propozycje konkretnych działań i sposobów zmiany tej sytuacji.

Sala B 04.04.03r g. 13:00 - 13:45
"Prawne aspekty prowadzenia zakładu foto"
mec. Andrzej Czajkowski ("Agfa Polska")
Mec. Andrzej Czajkowski od ponad 10 lat współpracuje z firmą Agfa jako radca prawny, prowadząc wiele spraw prawno-podatkowych dotyczących zakładów i firm fotograficznych.

Sala B 04.04.03r g. 14:00 - 14:45
"Technologia fotograficznych wydruków termosublimacyjnych - zakres zastosowań w laboratoriach i studiach fotograficznych"
Piotr Klewin ("Rudimex")
Technologia fotograficznych wydruków termosublimacyjnych - zakres zastosowań w laboratoriach i studiach fotograficznych

  1. Aktualny udział technik termosublimacyjnych w rynku fotografii usługowej (laboratoria i studia foto) w porównaniu z procesem RA-4 i techniką inkjetową
  2. Kierunki rozwoju urządzeń i materiałów eksploatacyjnych technologii termosublimacyjnej.

Sala B 04.04.03r g. 15:00 - 15:45
"Przegląd systemów elektronicznej archiwizacji zdjęć stosowanych w praktyce laboratoriów i studiów fotograficznych"
Artur Wysoczański ("Rudimex")
Przegląd systemów elektronicznej archiwizacji zdjęć stosowanych w praktyce laboratoriów i studiów fotograficznych.

  1. Elektroniczna archiwizacja zdjęć jako integralna część pakietu usług świadczonych przez laboratoria i studia fotograficzne zarówno dla klientów fotografujących cyfrowo jak technikami tradycyjnymi
  2. Tworzenie wirtualnych, multimedialnych albumów fotograficznych w ramach usługi archiwizacji zdjęć.

Sobota 05.04.03r, Sala A

Sala A 05.04.03r g. 10:15 - 11:00
"Gotowe rozwiązania w zakładach fotograficznych"
Zastosowanie ultraszybkiego skanera w laboratorium.
("Sony Poland")

Sala A 05.04.03r g. 11:15 - 12:00
"Robimy najlepsze studia świata"
Prezentacja możliwości jakie daje wysokiej jakości sprzęt cyfrowy pracujący w studio. Od zdjęcia, do wydruku.
Gotowe rozwiązania dla studia fotograficznego.
Jerzy Kośnik ("Camera")

Sala A 05.04.03r g. 12:15 - 14:00
"Warsztat pracy artysty fotografika komputerowego Jerzego Kośnika"

  • Jak powstaje fotografia komputerowa
  • Praktyczna obróbka zdjęć cyfrowych
  • Programy komputerowe dla tworzenia nowych fotografii
Autor zaprezentuje powstawanie konkretnego obrazu cyfrowego i wyjaśni tajemnice jego tworzenia.
("Twój Magazyn Fotograficzny" i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych)

Sala A 05.04.03r g. 14:15 - 15:00
"Prawne aspekty prowadzenia zakładu foto"
mec. Andrzej Czajkowski ("Agfa Polska")
Mec. Andrzej Czajkowski od ponad 10 lat współpracuje z firmą Agfa jako radca prawny, prowadząc wiele spraw prawno-podatkowych dotyczących zakładów i firm fotograficznych.

Sala A 05.04.03r g. 16:30 - 17:30
Prezentacja Internetowej Galerii Fotografii Harcerskiej www.foto.zhp.org.pl
Twórcy i Użytkownicy Internetowej Galerii Fotografii Harcerskiej zapraszają do obejrzenia jej dorobku - zdjęć wykorzystanych do prezentacji działalności Związku Harcerstwa Polskiego. Po prezentacjach będzie możliwość uzyskania bliższych informacji o przedsięwzięciu, jego organizatorach i beneficjentach.
Galeria ruszyła 1 czerwca 2002. Do dziś zarejestrowało się w niej kilkaset użytkowników. Wśród nich są zarówno harcerze jak również osoby nie zrzeszone w organizacjach harcerskich, ponadto skauci oraz harcerze spoza granic Polski. Do Galerii dodano dotąd około dwóch tysięcy zdjęć. Niektóre zostały wykorzystane do promocji harcerstwa i Polski za granicą; między innymi w polonijnym piśmie "Tygodnik Ateński" czy na Światowym Jamboree Skautowym w Tajlandii. Przez całą sobotę na Targach Polfoto trwać będzie również spotkanie Użytkowników Galerii.
Serdecznie zapraszamy na prezentacje, zachęcamy też do odwiedzenia naszego stoiska czynnego w czasie trwania Targów!
Zespół Internetu Głównej Kwatery ZHP

Sobota 05.04.03r, Sala B

Sala B 05.04.03r g. 10:15 - 11:00
"Praktyczne porady dotyczące odpadów i chemii w laboratorium fotograficznym" Marek Kucia ("Tetenal Polska") i Wojciech Majewski ("PMS Bartnicki")
Rok 2002 wniósł szereg zmian w regulacjach prawnych dotyczących preparatów niebezpiecznych w tym chemii fotograficznej oraz odpadów opakowaniowych. Przepisy te nałożyły nowe obowiązki zarówno na laboratoria, firmy handlowe i importerów. Tym samym dały wiele powodów do ich ukarania. Zdecydowanie zwiększono rangę inspekcji kontrolujących i sposoby egzekucji kar. W trakcie seminarium pokażemy co konkretnie zrobić aby uniknąć grzywny lub wstrzymania działalności laboratorium. Zapewnimy niezbędne materiały informacyjne i wzory dokumentów ale wyłącznie uczestnikom seminarium. Mamy również kilka wskazówek dla firm handlowych.

Sala B 05.04.03r g. 11:15 - 12:00
"Technologia fotograficznych wydruków termosublimacyjnych - zakres zastosowań w laboratoriach i studiach fotograficznych"
Piotr Klewin ("Rudimex")
Technologia fotograficznych wydruków termosublimacyjnych - zakres zastosowań w laboratoriach i studiach fotograficznych

  1. Aktualny udział technik termosublimacyjnych w rynku fotografii usługowej (laboratoria i studia foto) w porównaniu z procesem RA-4 i techniką inkjetową
  2. Kierunki rozwoju urządzeń i materiałów eksploatacyjnych technologii termosublimacyjnej.
Sala B 05.04.03r g. 12:15 - 13:00
"Przegląd systemów elektronicznej archiwizacji zdjęć stosowanych w praktyce laboratoriów i studiów fotograficznych"
Artur Wysoczański ("Rudimex")
Przegląd systemów elektronicznej archiwizacji zdjęć stosowanych w praktyce laboratoriów i studiów fotograficznych.
  1. Elektroniczna archiwizacja zdjęć jako integralna część pakietu usług świadczonych przez laboratoria i studia fotograficzne zarówno dla klientów fotografujących cyfrowo jak technikami tradycyjnymi
  2. Tworzenie wirtualnych, multimedialnych albumów fotograficznych w ramach usługi archiwizacji zdjęć.
Sala B 05.04.03r g. 13:15 - 14:00
"Zagadnienia formalno-prawne kart charakterystyki bezpieczeństwa użycia preparatów chemicznych wykorzystywanych jako chemikalia fotograficzne"
Piotr Nowak i Agnieszka Drobnik (Zakład Fototechniki Politechniki Wrocławskiej)
Dostosowanie polskich przepisów prawnych do powszechnie obowiązujących przepisów w Unii Europejskiej, zarówno pod względem bezpieczeństwa pracy jak i pod względem ekologicznym, wymaga szeregu zmian w dotychczasowym sposobie wykorzystywania chemikaliów fotograficznych oraz utylizacji odpadów wynikających z ich użycia. Niezbędne zmiany oraz ich konsekwencje omówione będą w aspekcie aktualnych przepisów dotyczących działalności gospodarczej zakładów fotograficznych.

Sala B 05.04.2003r g. 14.15 - 15.30
"Nieuczciwa konkurencja cenowa"
dyskusja panelowa
Prowadzący dyskusję zapraszają zainteresowane osoby do przywiezienia udokumentowanych materiałów ilustrujących takie zjawiska.


Copyright 1999-2005 Ilmar Szczecin, Webdesign: NetShock.pl